Ana SayfaTesislerTesislerimizSağımhane
Sağımhane
Eklenme: 22.01.2018 13:49 Okunma: 908

Tamamı ithal makine ve ekipmanlardan oluşan tesisimiz, işlevine göre çeşitli bölümlerden oluşmakta ve sürü yönetim sistemi de bu ünitede gerçekleşmektedir.
    • Bekleme Alanı: Sağım için gelen hayvanların beklediği bölümdür. Bekleme bölümünde sağım için gelen hayvanları sağım ünitesine yönlendiren hidrolikli bir sürücü makine bulunmaktadır.
    • Sağım Ünitesi: Bu ünitede aynı anda 48 hayvanın sağımını yapabilen 2X24 kapasiteli paralel otomatik sağım sistemi yer almaktadır. El değmeden yapılan sağımın ardından elde edilen süt, yine el değmeden ve havayla temas etmeden çelik borularla soğutucu tanklara aktarılmaktadır. Sistem sağım sonrası kendini otomatik olarak temizlemekte ve dezenfekte etmektedir.
    • Sürü Yönetim Sistemi: Sürü yönetim sistemi, işletme içindeki hayvanlara ait tüm verilerin toplandığı ve bu veriler doğrultusunda planlama yapılmasını sağlayan yazılım ile yazılım sistemine veri aktarımını sağlayan elektronik ekipmanlardan oluşan bir sistemdir. Tüm hayvanların boynunda transporter adı verilen vericiler bulunmaktadır. Sağımhane içinde hayvan giriş ve çıkış bölümlerinde yer alan sayısal okuyucular, transporterler aracılığıyla hayvanı sağımhane içine konumlandırılan sürü yönetim sistemine tanıtmaktadır. Böylece hayvana ait süt verimi, ağırlık gibi tüm veriler anlık olarak ''Sürü Yönetim Sistemi'' programına aktarılmakta, elde edilen istatistiki veriler doğrultusunda planlamalar yapılmaktadır.
    • Süt depolama ve soğutma ünitesi: Paslanmaz çelik malzemeden imal edilen soğutuculu süt tanklarının bulunduğu bölümdür. Süt, sağım sonrası el değmeden ve havayla temas etmeden hayvanın memesinden doğruca bu tanklara aktarılmakta ve soğutma işlemine tabi tutulmaktadır. Sıcaklığı 37 Cº'ten 4 Cº'te düşürülen süt, buradan işleme bölümüne veya satış için araçlara aktarılmaktadır.
    • Destek ekipman ünitesi: Kompresörler, yıkama sistemleri, su arıtma cihazları, vakumlama cihazları, güç kaynağı (UPS cihazı), klima gibi makine ekipmanlarla ıslak alanların bulunduğu bölümdür.
    • Veteriner hekim kontrol odası ve ziyaretçi ünitesi: Sağımhane bölümünde misafirlerin sağımı izleyebildiği camekanlı bir bölme ile veteriner hekimin hayvanları dışarıdan gözleyebildiği bölümler bulunmaktadır.
    • Çıkış Bölümü: Sağımı biten hayvanların tek tek tartısını yapabilen yer tartı cihazı ile sürü yönetim sisteminden alınan veriler doğrultusunda veteriner hekimin gözetimine alınması gereken hayvanları otomatik okuyucu ile ayırabilen ayırıcı kapının bulunduğu bölümdür.